Jak zachęcić do kupna towaru
Instytucja sprzedaży na próbę stanowi swoistą możliwość zainteresowania konsumenta bądź potencjalnego kupującego zakupem jakiejś rzeczy
Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego, umowa sprzedaży rzeczy oznaczonych co do tożsamości (zindywidualizowanych), przenosi własność rzeczy na kupującego w chwili jej zawarcia, w odniesieniu zaś do rzeczy oznaczonych co do gatunku, z chwilą przeniesienia ich posiadania. Własność rzeczy przechodzi więc na nabywcę zasadniczo już w momencie zawarcia umowy sprzedaży, niezależnie od tego, czy uiści on później zapłatę, czy też nie.
Takie rozwiązanie może być niekorzystne dla sprzedającego, w przypadku, gdy rzecz jest wydawana przed zapłatą pełnej ceny, a kupujący odmówi później zapłaty pozostałej jej części, a następnie przekaże rzecz osobie trzeciej. Zgodnie z art. 589 kodeksu cywilnego, „Jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym".
Stosowanie tego przepisu zawiera w sobie elementy kredytowe, tj. gdy zapłata całości lub choćby części ceny ma nastąpić w przyszłości, własność rzeczy przejdzie na kupującego dopiero po zapłaceniu pełnej ceny (tzw. pactum reservati dominii). Tym prostym zabiegiem sprzedawca zapobiega temu, aby kupujący mógł przed zapłatą ceny swobodnie rozporządzać rzeczą, a w szczególności zbyć ją osobom trzecim.
Jest warunek
Zgodnie z kodeksem cywilnym zastrzeżenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta