Lepiej sprzedać za symboliczną cenę niż oddać za darmo
W przypadku nieodpłatnej dostawy podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez VAT) albo koszt ich wytworzenia. Istnieje prosty sposób na jej obniżenie
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają, co do zasady, odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W określonych przypadkach opodatkowaniu VAT podlegają również czynności nieodpłatne, tj. nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług (art. 7 ust. 2-7 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Podstawę opodatkowania czynności nieodpłatnych określa się na podstawie art. 29 ust. 10 oraz art. 29 ust. 12 ustawy o VAT. Niekiedy ustalona w ten sposób podstawa opodatkowania jest dość wysoka, a w konsekwencji wysoki jest VAT z tytułu nieodpłatnej czynności.
Można zaoszczędzić
Istnieje jednak prosty sposób na znaczne zmniejszenie obciążenia wobec fiskusa. Polega on na zastąpieniu nieodpłatnej czynności czynnością dokonywaną za symboliczną cenę (np. za 1 zł, a nawet za 1 grosz). Należy bowiem zauważyć, że przepisy dotyczące VAT nie zawierają regulacji określających szczególne skutki sprzedaży dokonywanej za symboliczną cenę. Cena taka (jeżeli jest to cena brutto - pomniejszona o zawarty w niej VAT) stanowi po prostu podstawę opodatkowania tym podatkiem. Bez znaczenia jest przy tym, że cena ta jest z reguły niższa od ceny nabycia lub wytworzenia sprzedawanych towarów.
Potwierdzają to organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta