Walka z chuliganami też poza stadionem
Przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych powinny być stosowane nie tylko w czasie i miejscu trwania meczu. Warto pomyśleć, by odpowiednie działania były podejmowane również przed i po imprezach masowych – proponuje prawnik.
Ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (dalej u.b.i.m.), jak sama jej nazwa wskazuje, ma za zadanie chronić różnego rodzaju dobra osób obecnych na imprezach masowych, a także prawidłowy i wolny od jakichkolwiek zakłóceń ich przebieg. Pominięto jednak w niej kwestie bezpieczeństwa wydarzeń sportowych czy rozrywkowych, które nie spełniają ustawowych kryteriów „masowości". Z meczem piłki nożnej, jako imprezą masową, mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.
Mecz jest imprezą masową dopiero, gdy liczba miejsc udostępnionych przez organizatora wynosi nie mniej niż tysiąc
Liczba ta jest taka sama w przypadku innych masowych imprez sportowych (np. zawodów żużlowych) organizowanych na stadionie albo na otwartym terenie. Gdy organizator udostępni mniejszą liczbę uczestników, wymogi dotyczące imprez masowych (np. w zakresie warunków bezpieczeństwa stadionów, udziału służb porządkowych, informacyjnych czy medycznych) nie będą go obowiązywać. Wskazany ustawowy próg udostępnionych miejsc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta