Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dać impuls do inwestycji

03 września 2013 | Ekonomia | Justyna Piszczatowska
Energetyczny problem:  jak zapewnić opłacalność inwestycji  w sektorze, gdy nawet niektóre już istniejące elektrownie pracują  na granicy opłacalności
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Energetyczny problem: jak zapewnić opłacalność inwestycji w sektorze, gdy nawet niektóre już istniejące elektrownie pracują na granicy opłacalności
Z raportów Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika,  że rezerwy mocy wytwórczych w krajowym systemie w czasie  upałów i w godzinach szczytu topnieją do coraz bardziej ryzykownych poziomów. By nie doszło do deficytu, trzeba działać już dziś.
źródło: Rzeczpospolita
Z raportów Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że rezerwy mocy wytwórczych w krajowym systemie w czasie upałów i w godzinach szczytu topnieją do coraz bardziej ryzykownych poziomów. By nie doszło do deficytu, trzeba działać już dziś.

Rozwiązaniem dylematu, jak budować elektrownie, choć dziś się to nie opłaci może być mechanizm rynku mocy.

Krajowa energetyka znalazła się w pułapce, której trzy–cztery lata temu nikt w branży nie brał pod uwagę: potrzebujemy nowych mocy wytwórczych w elektrowniach, bo obecnie pracujące bloki mają w większości po 30–40 lat. A tymczasem budowa nowych jednostek się nie opłaci.

To stwarza coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii. Ministerstwo Gospodarki opublikowało niedawno sprawozdanie, z którego wynika, że ze względu na konieczność wycofywania z użytku starych bloków w 2015 r. w polskim systemie energetycznym może zabraknąć ok. 95 MW mocy, w 2016 roku – 800 MW, a rok później ok. 1100 MW. W szczycie letnim za trzy lata niedobór wyniesie ok. 520 MW, rok później – 680 MW.

Jak powiedział w rozmowie z „Rz" Krzysztof Kilian, prezes największej w branży Polskiej Grupy Energetycznej, cena energii powinna być o 60–70 zł wyższa niż jest teraz na rynku hurtowym, by dało się bezpiecznie planować budowę nowych bloków.

Wielka Brytania ponosi koszty braku reform rynku. Polska za kilka lat może znaleźć się w podobnej sytuacji.

Jak duże problemy się pojawiają, kiedy kryterium opłacalności nie jest spełnione, pokazuje przypadek największej w historii energetycznej inwestycji – budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole za 11 mld zł.

Rynek się nie sprawdził

Rzecz w tym, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9629

Wydanie: 9629

Spis treści
Zamów abonament