Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mogą być skutki przeszacowania aportu

03 września 2013 | Prawo i praktyka | Aneta Mościcka

W umowie spółki określa się wartość aportów poprzez podanie ich liczby i wartości nominalnej udziałów obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny

Często po wniesieniu wkładów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością okazuje się, że część z nich została zawyżona. Przepisy przewidują odpowiedzialność wspólników oraz członków zarządu za zawyżony aport. Aby jej uniknąć, trzeba zatem znać zasady prawidłowej wyceny aportów.

Aport to wkład niepieniężny, czyli świadczenie wnoszone przez wspólnika w zamian za obejmowane udziały w spółce (art. 158 § 1 kodeksu spółek handlowych). Określenie aportów powinno nastąpić w umowie spółki z o.o. bądź też w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego i powinno zawierać określenie formy i wysokości tych wkładów.

Pieniężne i niepieniężne

Wkładem pieniężnym może być gotówka lub pieniądz bezgotówkowy. W przypadku gotówki wspólnik wnosi wkład poprzez wręczenie go osobie, która reprezentuje spółkę. Jeżeli natomiast wkład jest wnoszony w postaci bezgotówkowej, to wniesienie wkładu następuje poprzez dokonanie przelewu. Wkładem pieniężnym może być świadczenie w obcej walucie.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) może być np. prawo własności rzeczy ruchomych i nieruchomych, własność przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, udział w spółce z o.o. i akcje, prawo do papierów wartościowych (obligacji), prawo własności przemysłowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9629

Wydanie: 9629

Spis treści
Zamów abonament