Sztuczne mięśnie robota
Szyby tłumiące hałas, okulary zmieniające się w lornetkę, elastyczne ekrany – to możliwe dzięki pomysłowi naukowców z Uniwersytetu Harvarda.
W laboratorium Jeong-Yun Suna i Christopha Keplingera sączy się muzyka. To „Poranek”, fragment suity Peer Gynt Edvarda Griega. Ten doskonale znany nie tylko wielbicielom muzyki poważnej utwór tym razem odtwarzany jest przez niezwykły sprzęt. Do smartfona podłączony jest... całkowicie przezroczysty głośnik. To demonstracja technologii przewodnictwa jonowego – pomysłu, który zrewolucjonizuje urządzenia dziś nazywane elektronicznymi.
– Przewodniki jonowe mogą zastąpić niektóre systemy elektroniczne. Mają nad nimi wiele przewag – przekonuje Jeong-Yun Sun z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS).
Jakie to zalety? Można je prawie dowolnie rozciągać, a one nie tracą swoich właściwości. To oznacza, że znajdą zastosowanie w elastycznych urządzeniach – na przykład wszywanych w ubranie. To nowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta