Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od projektu do eksploatacji

11 października 2013 | Prawo i praktyka | Rafał Cieślak

Współpraca przedsiębiorców z podmiotami publicznymi opiera się głównie na funkcjonującym od lat systemie zamówień publicznych. Zlecenia na usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowią istotną część krajobrazu gospodarczego.

Podstawowa różnica pomiędzy typowymi zamówieniami a PPP polega na znacznie szerszym zakresie zadań wykonawcy takiego zamówienia. Od partnera prywatnego oczekuje się zwykle zaprojektowania obiektu, wykonania robót budowlanych i ich sfinansowania, w związku z czym musi on posiadać odpowiednią zdolność kredytową lub zapewnić w przedsięwzięciu udział innych inwestorów.

Długofalowy charakter

Ponadto, cechę PPP stanowi długofalowy charakter współpracy, który przejawia się w aktywności partnera prywatnego na etapie eksploatacji infrastruktury. PPP możliwe jest do zastosowania wówczas, gdy projekt przewiduje, że prywatny inwestor będzie utrzymywał lub zarządzał składnikami majątkowymi związanymi ze wspólnym przedsięwzięciem. Innymi słowy – przejmie na siebie odpowiedzialność związaną z dostępnością usług publicznych w długim okresie. Rola przedsiębiorcy może być przy tym zdefiniowana różnie – od zapewnienia odpowiednich standardów techniczno-technologicznych i jakości infrastruktury, aż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9662

Wydanie: 9662

Spis treści
Zamów abonament