Od niewierzących możemy się uczyć
Religia nie może zamknąć się jedynie w kulcie – mówi Tomaszowi Krzyżakowi szef Papieskiej Rady ds. Kultury Gianfranco Ravasi
Dziś w Warszawie rozpoczyna się „Dziedziniec dialogu", który jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 r. cyklu spotkań „Dziedziniec pogan", organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury. Jest pomyślany jako przestrzeń dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Inicjatorem tych spotkań był Benedykt XVI.
Kto to jest poganin?
Kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury: Dziś termin poganin nie jest używany w swym dawnym znaczeniu technicznym. Dziś to pojęcie jest używane na oznaczenie niewierzących, którzy mogą posiadać jakąś tożsamość duchową, ale nie identyfikują się z żadną religią.
Czy w jednym worku da się pomieścić ateistów, agnostyków i tych, którzy przed laty opuścili Kościół?
To jest forma zamieszania, do której często dochodzi. Te pojęcia nie mogą być traktowane jako synonimy. Ateiści w ścisłym sensie to ci, którzy negują jakąkolwiek transcendencję, agnostycy zawieszają o niej sąd. Ci, którzy opuścili Kościół, zazwyczaj są indyferentni – wspomnienie wiary nie pozostawia wyraźnego śladu w ich egzystencji.
Ateista ma jakąś duchowość?
Na ogół odpowiedź jest pozytywna. Poza przypadkiem ateisty antyklerykalnego, który chce zaprzeczyć wymiarowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta