Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak delegować pracownika do UE

11 października 2013 | Dobra Firma | Mateusz Rzemek

Procedury | Polski przedsiębiorca może delegować swoich pracowników do pracy za granicą nawet na dwa lata 
i jednocześnie płacić za nich składki w ZUS. Dzięki temu zyska przewagę konkurencyjną na zagranicznym rynku.

Taką korzystną dla polskich przedsiębiorców możliwość stwarzają unijne przepisy, a szczególnie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Unormowania  dotyczące  pracowników  delegowanych zawarte są w Tytule II tego rozporządzenia (artykuły od 11 do 16). Wynika z nich, że jeśli osoby te zostaną wysłane do pracy w innym niż Polska państwie członkowskim lub przeniosą działalność do innego państwa członkowskiego – przy spełnieniu warunków określonych w przepisach prawa wspólnotowego (omawiamy je niżej) – mogą nadal podlegać polskim przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Zanim jednak przedsiębiorca zobowiąże się wykonać usługi dla zagranicznego kontrahenta i wyśle do niego swoich pracowników, musi najpierw tak dostosować swoją działalność i wybrać takich pracowników, by ZUS nie miał wątpliwości i nie odmówił mu wystawienia formularza A1, potwierdzającego prawo do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń delegowanych pracowników w Polsce.

Krok 1. Rozpocznij działalność w Polsce

Przepisy o delegowaniu pozwalają korzystać z tej możliwości tylko takim przedsiębiorcom, którzy w Polsce faktycznie prowadzą działalność, a nie takim, którzy zakładają firmę wyłącznie do tego by...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9662

Wydanie: 9662

Spis treści
Zamów abonament