Emocje zwykłych ludzi
Nagrodą Nobla uhonorowano 82-letnią Kanadyjkę Alice Munro, zwaną mistrzynią współczesnego opowiadania.
Plotki musiały się rozejść po Sztokholmie już trochę wcześniej, bo w ostatnim momencie pozycja tegorocznej laureatki w bookmacherskich rankingach gwałtownie wzrosła. Jury zmęczone kontrowersjami, których dostarczyła nagroda dla chińskiego pisarza Mo Yana, odłożyło na bok politykę, doceniając niezwykłą urodę i siłę opowiadań Kanadyjki.
Ameryka Północna długo czekała na literackiego Nobla. Najważniejsza literacka nagroda na świecie trafia tam po raz pierwszy od 1993 r., kiedy to wyróżniono Toni Morrison, prozaiczkę ze Stanów Zjednoczonych. Smakiem obeszli się Joyce Carol Oates oraz Bob Dylan a także wymieniani na jednym wydechu Philip Roth, Cormac McCarthy, i Thomas Pynchon.
Debiut z wyróżnieniem
Alice Munro – czwarta kobieta z literackim Noblem w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a trzynasta w całej historii tej nagrody – pierwsze opowiadanie opublikowała w 1950 r. w studenckim piśmie, ale prawdziwym debiutem był zbiór „Taniec szczęśliwych cieni” w 1968 r. Dostała wtedy za nią nagrodę Gubernatora Generalnego Kanady. Szeroka opularność przyszła w latach 80. wraz z premierami na rynku książek w USA.
Jej ostatni zbiór opowiadań „Drogie życie” ukazał się w listopadzie 2012 r. i zdobył rozgłos na całym świecie.
Równie mocno jak krytycy Alice Munro uwielbiają też czytelnicy. Dobrze to widać na przykładzie Polski, choć wydawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta