Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochód dla członka rady nadzorczej nie podwyższy kosztów spółki

06 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Gajda

CIT | Zapewnienie auta każdej osobie z organu nadzoru powoduje, że te wydatki nie będą mogły zostać odliczone od dochodu firmy. Rozwiązaniem może być postawienie do dyspozycji pojazdu służbowego bez przypisywania go poszczególnym osobom.

W spółkach, które zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) muszą posiadać radę nadzorczą, problemem może być ustalenie, które z wydatków ponoszonych w związku z jej istnieniem są kosztami uzyskania przychodów. Wątpliwości budzi właściwa kwalifikacja takich wydatków jak np. finansowanie organizacji i działalności rady nadzorczej, finansowanie dojazdów i noclegów członków rady, czy wreszcie zapewnienie członkom rady służbowych samochodów czy telefonów komórkowych.

Czy są zgodne z definicją

Przed analizą poszczególnych rodzajów wydatków w zakresie możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, należy przyjrzeć się tym wydatkom w zakresie ich zgodności z definicją ogólną kosztu uzyskania przychodów zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Z definicji tej wynika, że kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki ponoszone przez podatnika, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez niego przychodami, jeżeli nie zostały ustawowo wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nakłady ponoszone na radę nadzorczą, jeżeli jej powołanie jest obligatoryjne i wynika z odrębnych przepisów, powinny stanowić koszty uzyskania przychodów danego podmiotu.

Pośrednio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament