Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochód dla członka rady nadzorczej nie podwyższy kosztów spółki

06 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Gajda

CIT | Zapewnienie auta każdej osobie z organu nadzoru powoduje, że te wydatki nie będą mogły zostać odliczone od dochodu firmy. Rozwiązaniem może być postawienie do dyspozycji pojazdu służbowego bez przypisywania go poszczególnym osobom.

W spółkach, które zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) muszą posiadać radę nadzorczą, problemem może być ustalenie, które z wydatków ponoszonych w związku z jej istnieniem są kosztami uzyskania przychodów. Wątpliwości budzi właściwa kwalifikacja takich wydatków jak np. finansowanie organizacji i działalności rady nadzorczej, finansowanie dojazdów i noclegów członków rady, czy wreszcie zapewnienie członkom rady służbowych samochodów czy telefonów komórkowych.

Czy są zgodne z definicją

Przed analizą poszczególnych rodzajów wydatków w zakresie możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, należy przyjrzeć się tym wydatkom w zakresie ich zgodności z definicją ogólną kosztu uzyskania przychodów zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Z definicji tej wynika, że kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki ponoszone przez podatnika, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez niego przychodami, jeżeli nie zostały ustawowo wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nakłady ponoszone na radę nadzorczą, jeżeli jej powołanie jest obligatoryjne i wynika z odrębnych przepisów, powinny stanowić koszty uzyskania przychodów danego podmiotu.

Pośrednio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament