Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrzeżenie zamiast kary

06 listopada 2013 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Łagodniejsze potraktowanie pracownika, który naruszył obowiązki, może odwrócić się przeciwko pracodawcy. Straci argumenty na wypadek sprawy w sądzie.

Ewa Drzewiecka

Niekiedy pracodawca, chcąc przestrzec pracownika przed powtarzaniem negatywnych zachowań, wysyła do niego pismo ostrzegawcze, z odpisem do akt osobowych. W ocenie szefa jest to jedynie ostrzeżenie, a nie kara. Zatem to lepsze rozwiązanie niż stosowanie kodeksowej procedury odpowiedzialności porządkowej. Jest to jednak mylna opinia.

Wariant 1. Z wpisem do akt

Karę porządkową pracodawca ma prawo nałożyć za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp i przeciwpożarowych, sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności (art. 108 k.p.). Ukaranie z innych przyczyn niż wskazane w tym przepisie jest niedopuszczalne. Podwładny może więc spodziewać się ukarania za  naruszenie m.in. obowiązków ustanowionych w regulaminie pracy. To bowiem ten dokument określa organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników (art. 104 § 1 k.p.). Niedopuszczalne zaś będzie nałożenie kary porządkowej za np. brak realizacji celów wskazanych w planie na dany rok.

Ukaranie karą porządkową ma przede wszystkim nakłonić pracownika do poprawy. Natomiast w razie jej braku i rozstania z zatrudnionym, stanowi ona ważny dowód przed sądem w sprawie dotyczącej zwolnienia konkretnej osoby. Pracodawca ma wtedy możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament