Preferencja przysługuje także wtedy, gdy prawo do odliczenia było ograniczone limitem
Jednoślad to rodzaj pojazdu samochodowego. Zatem przy jego nabyciu przedsiębiorca pomniejszy należną daninę o 60 proc. kwoty podatku, nie więcej niż 6000 zł.
Artykuł 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT określa zwolnienie z VAT tylko w sytuacji, gdy od sprzedawanego towaru nie przysługiwało w momencie jego zakupu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem przepis ten nie jest podstawą do zwolnienia w przypadku, gdy podatnik, nabywając towar (np. samochód lub motor), miał ograniczone prawo do odliczenia podatku.
Rozporządzenie rozszerza zakres
Zwolnienie z VAT sprzedaży samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych jest uregulowane dodatkowo przez rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z jego § 13 ust. 1 pkt 5, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50 proc. lub 60 proc. kwoty podatku:
a) określonej w fakturze lub
b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji naczelnika urzędu celnego określającej wysokość podatku, lub
c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
— nie więcej jednak niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta