Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konieczna opinia lekarza oraz dyrektora szkoły, a także zgoda opiekuna

06 listopada 2013 | Dobra Firma | mrz

Rozmowa | 
Paweł Korus, 
radca prawny, partner 
w kancelarii Sobczyk 
i Współpracownicy

Rz: Jakie są zasady zatrudniania nieletnich?

Paweł Korus: Zgodnie z art. 65 ust. 3 Konstytucji RP, stałe zatrudnianie dzieci do lat 16 jest zakazane. Formy i charakter dopuszczalnego zatrudniania określa ustawa. Analiza tego postanowienia prowadzi do wniosku, że zakaz stałego zatrudnienia dzieci do lat 16 jest bezwzględny. Ustawodawca konstytucyjny nie posłużył się bowiem zwrotem „wyjątki określa ustawa". Konstytucyjny zakaz stałego zatrudnienia dotyczy przy tym każdej formy jej wykonywania. Ustawa może jedynie regulować „niestałe" zatrudnianie dzieci do lat 16. Co więcej, postanowienia Konstytucji wyraźnie wskazują, że nie można domniemywać dopuszczalności zatrudnienia dzieci. Innymi słowy, jeżeli ustawa nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament