Nakłady na przestrzeń publiczną mogą być kosztem
Nie wszystkie wydatki warunkujące powstanie danej inwestycji są traktowane w ten sam sposób. Jeżeli obok wybudowanego obiektu przedsiębiorca finansuje instalację monitoringu okolicy czy tworzenie terenów zielonych, to może pomniejszyć swoje dochody o przeznaczone na ten cel kwoty.
Inaczej będzie w przypadku wykonania i wyposażenia sali dydaktycznej do nieodpłatnego wykorzystania publicznego. Taki wniosek można wywieść z wydanego 20 czerwca br. wyroku WSA w Poznaniu (I SA/Po 271/13).
Problemem jest właściwa kwalifikacja
Inwestycje dotyczące nieruchomości często pociągają za sobą dodatkowe wydatki, które nie dotyczą bezpośrednio planowanego budynku, ale terenów sąsiadujących. Czasem wynika to chociażby z pozwolenia na budowę (co jest częstym przykładem w zakresie infrastruktury towarzyszącej) lub też z uwarunkowań biznesowych samej inwestycji. Inwestorom często zależy na uatrakcyjnieniu sąsiadujących terenów, co ma przełożenie na ocenę samej inwestycji. Poniesienie takich dodatkowych nakładów prowadzi do problemów z właściwą oceną kwalifikacji podatkowej wydatków niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną inwestycją.
Tego typu sprawa została rozstrzygnięta przez WSA w Poznaniu, który uznał, że nakłady na przestrzeń publiczną mogą być kosztem uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta