Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakłady na przestrzeń publiczną mogą być kosztem

06 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Kwaśny

Nie wszystkie wydatki warunkujące powstanie danej inwestycji są traktowane 
w ten sam sposób. Jeżeli obok wybudowanego obiektu przedsiębiorca finansuje instalację monitoringu okolicy czy tworzenie terenów zielonych, to może pomniejszyć swoje dochody 
o przeznaczone na ten cel kwoty.

Inaczej będzie w przypadku wykonania i wyposażenia sali dydaktycznej do nieodpłatnego wykorzystania publicznego. Taki wniosek można wywieść z wydanego 20 czerwca br. wyroku WSA w Poznaniu (I SA/Po 271/13).

Problemem jest właściwa kwalifikacja

Inwestycje dotyczące nieruchomości często pociągają za sobą dodatkowe wydatki, które nie dotyczą bezpośrednio planowanego budynku, ale terenów sąsiadujących. Czasem wynika to chociażby z pozwolenia na budowę (co jest częstym przykładem w zakresie infrastruktury towarzyszącej) lub też z uwarunkowań biznesowych samej inwestycji. Inwestorom często zależy na uatrakcyjnieniu sąsiadujących terenów, co ma przełożenie na ocenę samej inwestycji. Poniesienie takich dodatkowych nakładów prowadzi do problemów z właściwą oceną kwalifikacji podatkowej wydatków niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną inwestycją.

Tego typu sprawa została rozstrzygnięta przez WSA w Poznaniu, który uznał, że nakłady na przestrzeń publiczną mogą być kosztem uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament