Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

IKZE nie ruszą bez zmian

06 listopada 2013 | Ekonomia i Rozwój
źródło: Rzeczpospolita

Według KNF na koniec czerwca tylko pół miliona Polaków miało IKZE, a na ich kontach było zaledwie 80 mln zł.

mateusz pawlak

Te 509 tys. osób posiadających indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego to zaledwie 3,3 proc. osób aktywnych zawodowo. Słaby obraz pogarsza jeszcze fakt, że tylko 6 proc. (30,5 tys) kont jest aktywnych, czyli wpłynęły na nie jakiekolwiek pieniądze. Dla porównania, na koniec ubiegłego roku zasilonych wpłatami było 33 tys. rachunków.  Oznacza to, że część kont zostało zlikwidowanych, a pieniądze z nich wypłacono.

Niechętnie decydujemy się także na odkładanie na IKE (indywidualnych kontach emerytalnych). Na koniec pierwszego półrocza posiadało je 816,3 tys. osób, a więc 5,3 proc. aktywnych zawodowo. To także oznacza nieznaczny spadek wobec końca ubiegłego roku. Wartość aktywów na rachunkach IKE wyniosła 3788,3 mln zł.

– Zarówno IKE, jak i IKZE nie okazały się rozwiązaniem, z którego Polacy korzystają masowo. W przypadku tego typu produktów dużo zależy od zachęt, które zostają skierowane do potencjalnych klientów, a te – w konstrukcji proponowanej przez ustawodawcę – wciąż wydają się być niewystarczające – mówi Mariusz Zagajewski, dyrektor departamentu indywidualnych ubezpieczeń na życie i emerytalnych w Generali. – Dalszy los obu rozwiązań będzie w dużej mierze zależny od losu funduszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament