Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wygrać przetarg w Holandii

06 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Jarosław M. Jankowski

Odformalizowane warunki udzielania zamówień publicznych na niderlandzkim rynku powinny być poważną szansą dla polskich przedsiębiorców.

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. nastąpiło otwarcie nowego rozdziału w historii zamówień publicznych w Holandii. W tym dniu weszły w życie nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które w sposób kompleksowy i fundamentalny zmieniły ramy prawne funkcjonowania systemu zamówień publicznych >patrz ramka.

Jedynie do nowych postępowań, tj. w których ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane od 1 kwietnia 2013 r., stosuje się nowe przepisy. Do postępowań zainicjowanych przed tą datą stosuje się przepisy dotychczasowe. Mając natomiast na względzie wartość zamówień publicznych udzielanych na rynku niderlandzkim, którego roczny poziom wynosi ok. 60 miliardów euro (10 tys. rocznie), oraz znacząco odformalizowane warunki ich udzielania, rynek ten stanowi szansę dla polskich przedsiębiorców.

Kluczowe zmiany

Nowe prawo znajduje zastosowanie zarówno do zamówień poniżej jak i powyżej progów unijnych, a jego podstawowym założeniem jest urzeczywistnienie zasad przejrzystości, niedyskryminacji oraz równego traktowania i proporcjonalności również względem zamówień o wartości poniżej progów unijnych. Do tej pory bowiem, w prawie niderlandzkim brak było regulacji dotyczących takich zamówień. Dla zamówień poniżej progów unijnych w zakresie robót budowlanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament