Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwa i prawie pewna egzekucja

06 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Bernatowicz
 Piotr Rożański

Zawierając umowę najmu okazjonalnego, trzeba bezwzględnie zachować formę pisemną, co oznacza również, że wszelkie zmiany tej umowy także wymagają formy pisemnej.

Zgodnie z art. 19a ust.1 ustawy o ochronie praw lokatorów umową najmu okazjonalnego jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawartą na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Uregulowanie, które przewiduje wymóg formy pisemnej pod rygorem nieważności, stanowi pewien wyłom, jeśli chodzi o formę umów najmu, bowiem zgodnie z art. 660 kodeksu cywilnego, umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony. W wypadku niezachowania formy pisemnej umowa najmu jest ważna, ale wówczas powinna zostać potraktowana jako umowa zawarta na czas nieoznaczony. Umowa najmu zawierana poza system najmu okazjonalnego, może być również zawarta poprzez czynności konkludentne, czyli wtedy kiedy lokal został najemcy udostępniony przez wynajmującego, a najemca płaci wynajmującemu czynsz. Zawierając umowę najmu okazjonalnego, musimy bezwzględnie zachować formę pisemną, co oznacza również, że wszelkie zmiany tej umowy, stosownie do dyspozycji art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego będą wymagały również formy pisemnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament