Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rollercoaster Rostowskiego

06 listopada 2013 | Ekonomia i Rozwój | Anna Słojewska
Dług publiczny Polski, tak jak liczy go Bruksela, przekroczy w tym roku 58 proc. PKB, rok później spadnie do 51 proc. PKB,  a w 2015 r. wyniesie 52,5 proc. Rekordzistą w Unii pozostaje Grecja – w jej przypadku nie widać szans na spadek poniżej 170 proc. PKB.
źródło: Rzeczpospolita
Dług publiczny Polski, tak jak liczy go Bruksela, przekroczy w tym roku 58 proc. PKB, rok później spadnie do 51 proc. PKB, a w 2015 r. wyniesie 52,5 proc. Rekordzistą w Unii pozostaje Grecja – w jej przypadku nie widać szans na spadek poniżej 170 proc. PKB.

Rząd demontuje OFE, żeby ratować finanse publiczne. 
Ale Bruksela nie widzi pozytywnych skutków tej decyzji dla budżetu.

– To trochę jak jazda rollercoasterem. Zmieniające się dane z minus pięciu, potem do plus pięciu  i znów do minus trzech – komentował wczoraj polską sytuację Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych. Wypowiedź Rehna, porównująca sytuację w polskich finansach publicznych do gwałtownych skoków na trasie kolejki górskiej w wesołym miasteczku, dotyczy zabiegów wokół deficytu budżetowego.

Polska, podobnie jak 15 innych państw UE, objęta jest procedurą nadmiernego deficytu, bo ujemne saldo sektora finansów publicznych jest u nas większe niż 3 procent PKB. Według najnowszych szacunków Komisji Europejskiej deficyt w tym roku wyniesie 4,8 proc. PKB. To więcej niż planowano, bo gorsza sytuacja gospodarcza przekłada się na mniejsze wpływy podatkowe. Na jego zbicie poniżej 3 proc. PKB dostaliśmy czas do 2014 roku. Na papierze wszystko wygląda dobrze, bo prognoza mówi, że w 2014 roku będziemy mieli ogromną nadwyżkę 4,6 proc. PKB.

Tyle że KE nie zamierza jej brać pod uwagę, bo to sytuacja jednorazowa wynikająca z planowanej przez rząd reformy OFE. Jednorazowy transfer aktywów z prywatnych funduszy emerytalnych na rachunek publicznego ZUS spowoduje wzrost dochodów i tym samym zmniejszenie deficytu nawet o 8,5 proc. PKB – taka jest wartość aktywów zgromadzonych na rachunkach OFE. Ale w kolejnych latach sytuacja wróci do ujemnej normy. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament