Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rollercoaster Rostowskiego

06 listopada 2013 | Ekonomia i Rozwój | Anna Słojewska
Dług publiczny Polski, tak jak liczy go Bruksela, przekroczy w tym roku 58 proc. PKB, rok później spadnie do 51 proc. PKB,  a w 2015 r. wyniesie 52,5 proc. Rekordzistą w Unii pozostaje Grecja – w jej przypadku nie widać szans na spadek poniżej 170 proc. PKB.
źródło: Rzeczpospolita
Dług publiczny Polski, tak jak liczy go Bruksela, przekroczy w tym roku 58 proc. PKB, rok później spadnie do 51 proc. PKB, a w 2015 r. wyniesie 52,5 proc. Rekordzistą w Unii pozostaje Grecja – w jej przypadku nie widać szans na spadek poniżej 170 proc. PKB.

Rząd demontuje OFE, żeby ratować finanse publiczne. 
Ale Bruksela nie widzi pozytywnych skutków tej decyzji dla budżetu.

– To trochę jak jazda rollercoasterem. Zmieniające się dane z minus pięciu, potem do plus pięciu  i znów do minus trzech – komentował wczoraj polską sytuację Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych. Wypowiedź Rehna, porównująca sytuację w polskich finansach publicznych do gwałtownych skoków na trasie kolejki górskiej w wesołym miasteczku, dotyczy zabiegów wokół deficytu budżetowego.

Polska, podobnie jak 15 innych państw UE, objęta jest procedurą nadmiernego deficytu, bo ujemne saldo sektora finansów publicznych jest u nas większe niż 3 procent PKB. Według najnowszych szacunków Komisji Europejskiej deficyt w tym roku wyniesie 4,8 proc. PKB. To więcej niż planowano, bo gorsza sytuacja gospodarcza przekłada się na mniejsze wpływy podatkowe. Na jego zbicie poniżej 3 proc. PKB dostaliśmy czas do 2014 roku. Na papierze wszystko wygląda dobrze, bo prognoza mówi, że w 2014 roku będziemy mieli ogromną nadwyżkę 4,6 proc. PKB.

Tyle że KE nie zamierza jej brać pod uwagę, bo to sytuacja jednorazowa wynikająca z planowanej przez rząd reformy OFE. Jednorazowy transfer aktywów z prywatnych funduszy emerytalnych na rachunek publicznego ZUS spowoduje wzrost dochodów i tym samym zmniejszenie deficytu nawet o 8,5 proc. PKB – taka jest wartość aktywów zgromadzonych na rachunkach OFE. Ale w kolejnych latach sytuacja wróci do ujemnej normy. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament