Wady postępowania trzeba usunąć
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych na podstawie upoważnienia do kontrolowania prawidłowości udzielania zamówień publicznych sprawdza zgodność procedury przetargowej z przepisami.
Kontrolą prezesa UZP (a także organów takich jak Komisja Europejska, NIK, CBA) obejmowane są obowiązkowo te postępowania w sprawie udzielenia zamówień publicznych, które są współfinansowane ze środków Unii. Wsparcie projektów finansowanych z funduszy strukturalnych zostało poddane szczególnej, obowiązkowej kontroli m.in. z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia tzw. korekt finansowych, czyli nałożenia obowiązku zwrotu nieprawidłowo wydanych środków, w przypadku wykrycia naruszeń proceduralnych w udzieleniu zamówienia. Takie korekty mogą zachwiać równowagą finansową całego przedsięwzięcia. Niezależnie od istotnego zagrożenia korektami, obowiązkowa kontrola zamówień publicznych współfinansowanych przez UE przez prezesa UZP jest dla przedsiębiorców i zamawiających ważną instytucją również ze względu na to, że może opóźnić zawarcie umowy nawet o ponad 60 dni. Takie opóźnienie może wpłynąć na termin realizacji inwestycji i spowodować utratę dofinansowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta