Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rabat pomniejszy obrót

06 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Breda

VAT | Przyznawanie nabywcom premii pieniężnych to instrument motywujący do dokonywania zakupów od danego dostawcy. Podatnik ma prawo obniżać o nie podstawę opodatkowania.

Podmioty sprzedające towary, w celu intensyfikacji sprzedaży, podejmują liczne działania mające zachęcić potencjalnych nabywców do dokonywania zakupów. W tym celu mogą np. przyznawać nabywcom premie pieniężne. Premie takie są najczęściej gratyfikacją za dokonanie w danym okresie rozliczeniowym zakupów o określonej wartości. Są one z reguły przyzna- wane podmiotom nabywającym towary bezpośrednio od sprzedawcy.

Zdarza się jednak, że sprzedawca wypłaca wskazane gratyfikacje również nabywcom oferowanych przez niego dóbr, którzy są podmiotami kolejnymi w kanale dystrybucji towarów. Przykładowo, producent przyznaje premie sprzedawcom detalicznym dokonującym nabyć od hurtowni, które uprzednio zakupiły towary od tego producenta.

NSA rozstrzygnął

Kwestia sposobu rozliczenia na gruncie VAT przyznania nabywcom towarów gratyfikacji pieniężnych z tytułu dokonania zakupów o określonej wartości została ostatecznie rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Ad- ministracyjny, który 25 czerw- ca 2012 r. w składzie 7 sędziów podjął w tej sprawie uchwałę (I FPS 2/12).

Do momentu wydania tego orzeczenia funkcjonowały dwa stanowiska w tej materii. Premie pieniężne były uznawane bądź za zdarzenia neutralne na gruncie VAT, bądź twierdzono, że są rabatami pomniejszającymi podstawę opodatkowania. NSA za słuszny uznał drugi z tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament