Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zyski z akcji jeszcze się nie kończą

06 listopada 2013 | Ekonomia i Rozwój
wyniki funduszy wskazują, że jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego, które sprzyja funduszom akcji
źródło: Rzeczpospolita
wyniki funduszy wskazują, że jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego, które sprzyja funduszom akcji
Partner cyklu
źródło: Rzeczpospolita
Partner cyklu

Zgodnie z teorią cykli inwestycyjnych fundusze akcji są teraz najlepszą formą lokowania oszczędności.

jan morbiato

Wyniki funduszy inwestycyjnych wyraźnie pokazują, że Polska gospodarka jest w fazie ożywienia. Stopy zwrotu najlepszych strategii małych i średnich spółek za ostatnie 12 miesięcy przekraczają już 50 proc. Jednocześnie zyski funduszy obligacji zdecydowanie maleją – o ile jeszcze w całym ubiegłym roku dały one zarobić mocne kilkanaście procent, to ich wyniki za ostatnie 12 miesięcy nie przekraczają już 10 proc.

– Podczas ożywienia zyskują akcje, depozyty są nisko oprocentowane, długoterminowe obligacje skarbowe mogą jeszcze trochę zyskiwać. Ale generalnie widać symptomy zmiany trendu, zaczyna się odbicie na rynku obligacji korporacyjnych o zmiennym kuponie, surowce w dalszym ciągu są słabe, ale trend kształtuje dno – mówi Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycyjny w Investors TFI.

Fundusze akcji dadzą zarobić

Tak wysokie zyski funduszy inwestujących na giełdzie (nieosiągalne przez mniej ryzykowne klasy aktywów), mogą budzić wątpliwości. Pytanie: jak długo zarządzającym uda się aż tyle zarabiać? – jest jak najbardziej uzasadnione. Tym bardziej że już teraz zarządzający i analitycy coraz częściej mówią o nadchodzącej korekcie. – W fazie ożywienia strach po przejściu niedawnej recesji lub zniechęcenie po zakończeniu jej części, którą można nazwać stagnacją, jest cały czas żywy. Zwyżki na giełdzie poprzecinane są korektami, każde gorsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9683

Wydanie: 9683

Spis treści
Zamów abonament