Gdy fikcyjna firma wyłudzi towar
Podatnik może ująć w kosztach cenę zakupu sprzedanych rzeczy, za które nie zapłacił kontrahent posługujący się sfałszowanymi dokumentami. Warunkiem jest brak winy zbywcy i właściwe udokumentowanie straty.
W toku prowadzonej działalności firmy mogą stać się ofiarą oszustów, którzy wyłudzą od nich towary. Jest to ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Wyłudzenie towaru stanie się zatem przyczyną strat w środkach obrotowych. Niestety, nie zawsze poniesione z tego tytułu straty mogą być uznane za koszty podatkowe.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 23 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT i art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
∑ został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie są kosztem uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika, ale przez osoby inne niż sam podatnik),
∑ jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
∑ pozostaje w związku z prowadzoną przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta