Jak nie załatwisz, to zdecyduje sąd
Przedsiębiorcy mają jeszcze czas na dokonanie przed końcem roku czynności prawnych, na które brakowało im czasu w mijających miesiącach. Nie potrzebują do tego prawnika, wystarczą im nasze porady.
Przed rezygnacją, kontrahenta trzeba ostrzec
- Zamierzam wycofać się z kontraktu z dostawcą. Spóźnia się z dużą partią towarów. Wprawdzie pierwsze trzy dostawy były w terminie, ta jednak jest opóźniona już tydzień. To zaś powoduje, że nie mogę wywiązać się z zobowiązań wobec moich klientów. Dostawca ten ma jeszcze – zgodnie z umową – za trzy tygodnie przywieźć do magazynu kolejną partię towarów. Boję się, że sytuacja się powtórzy. Co powinienem zrobić?
Możliwość odstąpienia od umowy w przypadku, gdy jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej dopuszcza kodeks cywilny w art. 491. W takiej sytuacji strona, która rozważa odstąpienie od umowy (czyli czytelnik), powinna wyznaczyć stronie pozostającej w zwłoce odpowiedni dodatkowy termin na wykonanie zobowiązania, wskazując, że w razie bezskutecznego jego upływu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Długość tego terminu ma z jednej strony stwarzać dłużnikowi realną możliwość spełnienia świadczenia objętego zwłoką, z drugiej jednak nie powinna narażać uprawnionego na zbędną stratę czasu. Musi więc uwzględniać rodzaj świadczenia, jakie jest zobowiązany spełnić dłużnik. Trzeba też pamiętać, że samo zagrożenie odstąpieniem od umowy powinno być wyraźne (a nie wynikać z kontekstu okoliczności).
Przedsiębiorca ma też możliwość bądź bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta