Szef swobodnie może wskazać niektórych zasłużonych
Pracodawca nie musi uzgadniać ze związkami zawodowymi podziału nagród. Nadane świadczenia nie mogą jednak naruszać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Etatowcom wzorowo wypełniającym swoje obowiązki, przejawiającym inicjatywę w pracy i podnoszenie jej wydajności i jakości, szczególnie przyczyniającym się do wykonywania zadań, można przyznać nagrody i wyróżnienia (art. 105 k.p.). To świadczenie pracodawcy jest uznaniowe, a więc dobrowolne.
Inaczej jest z premią. Różnica między tymi gratyfikacjami polega na tym, że nagroda nie jest powiązana z tym, czy pracownik dopełni konkretnych warunków, a jej przyznanie zależy od uznania firmy. Przy czym zanim zakład nie przyzna nagrody, etatowiec nie ma prawa jej żądać. W odróżnieniu od nagrody prawo etatowca do premii powstaje, gdy dopełni warunki premiowania z regulaminu, a przyznanie mu tej gratyfikacji nie zależy od uznania zakładu, ale od tego, czy spełni te kryteria (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 30 kwietnia 2013 r., III APa 1/13).
Jaka procedura
Postanowienia dotyczące zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta