Nieaktualna banderola nie jest znakiem akcyzy
Gdy nałożone na wyroby tytoniowe banderole utraciły ważność ze względu na upływ czasu, w przypadku przemieszczania wewnątrzwspólnotowego tych wyrobów możliwe jest zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 listopada 2013 r. (III SA/Po 1294/13).
Spółka dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych wyrobów tytoniowych wyprodukowanych przez zagranicznych kontrahentów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Na nabywane wyroby są, zgodnie z przepisami, nakładane znaki akcyzy. W związku z tym, że nowe banderole dla wyrobów tytoniowych zachowują ważność do końca lutego nowego roku, zdarza się, że spółka posiada wyroby tytoniowe oznaczone banderolami, które utraciły ważność. Spółka zamierzała zwracać takie wyroby zagranicznym producentom z UE w procedurze zawieszenia akcyzy, w celu ich przebanderolowania na aktualne znaki akcyzy.
Przedmiotem sporu w opisanej sprawie była kwestia dopuszczalności zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, w sytuacji gdy wyroby tytoniowe z nieważnymi znakami akcyzy mają być zwrócone producentowi celem ich przebanderolowania. Zdaniem podatnika, w opisanej sprawie można zastosować wskazaną procedurę, gdyż art. 41 ust. 9 pkt 1 ustawy z 6...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta