Jakie są konsekwencje przyznania bonusu
Jeżeli spółka otrzyma dodatkowe świadczenie pieniężne, które jest wypłacone w przypadku zaistnienia określonego zdarzenia, to powinna ona ująć je po stronie przychodów, w momencie, gdy stało się ono należne.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 grudnia 2013 roku (III SA/Wa 1454/13).
Spółka akcyjna prowadzi działalność w branży budowlanej. Zawiera ze swoimi kontrahentami umowy na zakup materiałów budowlanych. Umowy te zawierają niekiedy postanowienia, zgodnie z którymi w przypadku nabycia określonej ilości materiałów przez spółkę, kontrahenci zobowiązani są przyznać jej bonus (określany jednak w umowach jako rabat), który zdefiniowany jest jako świadczenie pieniężne należne spółce, będące wynikiem wszystkich dostaw zrealizowanych w danym roku kalendarzowym. Rozliczenie następuje każdorazowo do 15 marca roku następującego po roku, którego tak określony rabat (bonus) dotyczy.
Spółka zadała w związku z tym pytanie: w którym roku podatkowym powinna uwzględnić otrzymane od kontrahentów rabaty potransakcyjne.
Skarżąca wskazała, że w jej ocenie rabat powinien być ujęty w roku otrzymania, a nie w roku, którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta