Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy cudzoziemiec może kupić ziemię? Jakie pułapki czyhają na inwestorów?

23 grudnia 2013 | Nieruchomości | gb
Andrzej Lulka, radca prawny.  Prowadzi kancelarię – Andrzej Lulka Kancelaria Radcy Prawnego. Specjalizuje się w prawie obrotu nieruchomościami oraz prawie budowlanym. Uczestniczył w wielu znaczących projektach nieruchomościowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Andrzej Lulka, radca prawny. Prowadzi kancelarię – Andrzej Lulka Kancelaria Radcy Prawnego. Specjalizuje się w prawie obrotu nieruchomościami oraz prawie budowlanym. Uczestniczył w wielu znaczących projektach nieruchomościowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Po 1 maja 2016 roku obywatele i przedsiębiorcy państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego 
i Konfederacji Szwajcarskiej będą mogli 
nabywać nieruchomości rolne na takich 
zasadach jak obywatele Polski.

Czy każdy może kupić nieruchomość rolną w Polsce?

Andrzej Lulka:  Nabywanie nieruchomości rolnych położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest możliwe zarówno dla polskich obywateli, jak i cudzoziemców będących osobami fizycznymi, osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym przepisy szczególne przyznały zdolność prawną.

Nabywanie nieruchomości odbywa się jednak z zastrzeżeniem przepisów prawa, co oznacza, że skuteczne nabycie prawa własności nieruchomości rolnych może być w pewnych przypadkach niemożliwe lub uzależnione od spełnienia ustawowych przesłanek.

Jakie pułapki czyhają na inwestorów?

Potencjalni inwestorzy przed podjęciem decyzji o nabyciu nieruchomości powinni przede wszystkim ustalić jej stan prawny. Muszą zapoznać się z księgą wieczystą danej nieruchomości. Co istotne, zdarza się, iż w księdze wieczystej nie widnieją prawa, które daną nieruchomość faktycznie obciążają, dlatego warto jest, niezależnie od treści księgi wieczystej, przeanalizować treść wszystkich dokumentów dotyczących danej nieruchomości. Może się bowiem okazać, iż w umowie sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego lub w innej umowie, której przedmiotem była w przeszłości nieruchomość, znajduje się wzmianka o np. ustanowionej na niej służebności drogi koniecznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9722

Wydanie: 9722

Spis treści

Media planet

Zamów abonament