Przychody i koszty na przełomie roku wymagają szczególnej uwagi
ROZLICZENIA | Faktury wystawione przez kontrahentów w tym roku mogą wpływać na wynik firmy prezentowany w rachunku zysków i strat i CIT-8 za poprzednie 12 miesięcy. Prawo bilansowe i podatkowe kierują się nieco innymi zasadami w tym zakresie.
Marcin Krupa
Naczelną zasadą regulującą moment ujęcia w księgach rachunkowych przychodów oraz kosztów działalności – zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych – są zasady: memoriału, współmierności przychodów i kosztów oraz zasady ostrożnej wyceny. Oczywiste jest jednak, że uwarunkowania fiskalne dywersyfikują literalne znaczenie przytoczonych zasad, niemniej jednak ich pierwotna logika pozostaje w istotnym zakresie wspólna.
Aspekt rachunkowy
Artykuł 6 ustawy o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 330; dalej: uor) nakazuje ujęcie w księgach rachunkowych i w konsekwencji w wyniku finansowym danego roku obrotowego wszystkich osiągniętych, przypadających na rzecz jednostki przychodów i obciążających ją kosztów związanych z tymi przychodami dotyczących danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
W celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów uor nakazuje ponadto, aby do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczać koszty oraz przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.
Konsekwencją tych zasad jest między innymi konieczność:
- tworzenia rozliczeń międzyokresowych (aktywa),
- tworzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta