Braki w oświadczeniach skutkują zastosowaniem sankcyjnej stawki
Przyjęcie obniżonej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju przeznaczonego na cele opałowe uzależnione jest od uzyskania od nabywcy oświadczenia zgodnego ze stanem rzeczywistym oraz spełniającego wszystkie warunki formalne.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 4 grudnia 2013 r. (I SA/Sz 758/12).
W wyniku kontroli przeprowadzonej w spółce zajmującej się sprzedażą oleju opałowego organ podatkowy stwierdził wiele nieprawidłowości związanych z oświadczeniami składanymi przez nabywców oleju opałowego przeznaczonego na cele opałowe. Oświadczenia zawierały błędy oraz braki w zakresie podpisów czy wymaganych numerów PESEL i NIP. W niektórych przypadkach w oświadczeniach podane były dane fikcyjnych podmiotów. Część oświadczeń była również niezgodna ze stanem rzeczywistym. W wydanej decyzji organ stanął na stanowisku, że spółka nie spełniła wymogów określonych w § 4 ust. 2 w zw. z ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, dlatego też nie przysługuje jej prawo do zastosowania obniżonej stawki akcyzy i zgodnie z art. 65 ust. 1a ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym określił zobowiązanie podatkowe, stosując sankcyjną stawkę akcyzy.
W wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta