Komornik nie dowie się o rachunku w banku
Pracodawca musi podać organowi egzekucyjnemu numer konta pracownika wtedy, gdy przelewa na nie świadczenia objęte zajęciem. Brak tej dyspozycji lub jej wycofanie zwalnia go z tego obowiązku.
- Komornik w zajęciu wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego wezwał pracodawcę do dokonywania potrąceń oraz do przekazania w ciągu tygodnia wymaganej odpowiedzi, w tym do wskazania numeru rachunku bankowego pracownika (dłużnika). Czy pracodawca zawsze ma obowiązek ujawniać konto, na które przekazuje wynagrodzenie, jeżeli w zajęciu pojawi się takie żądanie? Niezależnie od tego, czy komornik oznaczył tę informację w szczególny dla siebie sposób czy nie? – pyta czytelniczka.
Choć takie jest powszechne przekonanie, pracodawca nie zawsze ma obowiązek udostępnić numer rachunku bankowego na wezwanie komornika, który prowadzi egzekucję z należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę, zasiłku czy innych wierzytelności.
Obowiązki zakładu
Aby zająć wynagrodzenie za pracę, komornik wzywa pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:
- przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie – za każdy miesiąc oddzielnie – zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
- podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
- w razie istnienia przeszkód do wypłacenia pensji – złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta