W jaki sposób funkcjonują poszczególne konta
Przynajmniej na każdy dzień bilansowy wartość wytworzonych w okresie produktów ustaloną w cenach ewidencyjnych porównuje się z rzeczywistym kosztem ich wytworzenia. Wartość ta musi zostać skorygowana o powstałe odchylenia.
Jedna z metod wyceny wyrobów gotowych polega na stosowaniu cen ewidencyjnych (wynika to z art. 34 ust. 2 uor). Zazwyczaj ewidencja kosztów działalności produkcyjnej podstawowej odbywa się wtedy z udziałem następujących kont:
- 500 „Koszty podstawowej działalności produkcyjnej"
- 520 „Koszty wydziałowe"
- 580 „Rozliczenie kosztów produkcji".
Na koncie 500 są zgromadzone wszystkie koszty działalności podstawowej produkcyjnej stanowiące koszt wytworzenia, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. Następnie według odpowiednich metod kalkulacji są one dzielone na produkty i usługi zakończone, półprodukty, produkty i usługi w toku. Dane księgowe służą także do ustalania jednostkowego kosztu wytworzenia.
Konto 520 „Koszty wydziałowe" służy do początkowej ewidencji kosztów pośrednich (zwanych także wydziałowymi), a następnie ich rozliczenia na poszczególne stanowiska kosztów.
Do kosztów wydziałowych zaliczamy:
- wartość zużycia materiałów, energii, paliw i oprzyrządowania, niezaliczanych do kosztów bezpośrednich,
- pośrednie koszty wynagrodzeń, ubezpieczeń i innych świadczeń na rzecz pracowników produkcyjnych i nadzoru produkcji (kierowników wydziałów, brygadzistów, pracowników kontroli technicznej, pracowników transportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta