Jak zalegalizować samowolę budowlaną
Przedsiębiorca, który wybudował magazyn bez pozwolenia na budowę, może uregulować jego sytuację prawną. Nie jest to jednak takie proste.
Prawo dopuszcza legalizację samowoli budowlanej. Najbardziej surowe jest w przypadku obiektów postawionych bez pozwolenia na budowę. W takich sytuacjach trzeba słono zapłacić. Czasami nawet bardziej opłaca się rozebrać obiekt i następnie wybudować kolejny, zgodnie z pozwoleniem na budowę, niż płacić dodatkowo.
W przypadku samowoli popełnionych po 1 stycznia 1995 r. stosuje się aktualnie obowiązujący art. 48 prawa budowlanego.
Wniosek do nadzoru
Wniosek razem z niezbędnymi dokumentami składa się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor sprawdza, czy obiekt da się zalegalizować. Gdyby się okazało, że tak, to wszczyna postępowanie z urzędu. Jeżeli odpowiedź jest negatywna, to wydaje nakaz rozbiórki.
Uwaga! Wniosek jest traktowany przez nadzór jedynie jako ujawnienie samowoli. Fakt zaś, że przedsiębiorca sam wystąpił o legalizację, wcale nie oznacza, że nadzór będzie go traktował według taryfy ulgowej.
W trakcie postępowania legalizacyjnego nadzór nakazuje dostarczyć określone dokumenty >patrz ramka. Bada, czy budynek lub inny obiekt budowlany nie narusza przepisów. Chodzi głównie o ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o przepisy techniczno-budowlane.
Wysoka opłata
Jeżeli powiatowy inspektor sprawdzi komplet dostarczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta