Sposób opodatkowania zależy od okoliczności
W zakres budowli nie wchodzą urządzenia techniczne, które się w niej znajdują, jeżeli nie są związane z obiektem w sposób zapewniający możliwość użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem.
Spółka jest właścicielem myjni bezdotykowych. Taki obiekt posiada podpory, dach, ściany boczne i nie jest trwale związany z gruntem. Zgodnie z umową dzierżawy właściciel myjni będzie musiał je zdemontować i przywrócić teren do stanu pierwotnego. We wniosku o interpretacje firma wskazała, że nakłady na myjnie zostały rozliczone na dwie odrębne pozycje środków trwałych.
Podatniczka zapytała, czy myjnię można zakwalifikować do budowli. Jej zdaniem tak. Myjnia jest obiektem budowlanym, bo nie posiada cech budynku. Fiskus potwierdził to stanowisko. Ale nie zgodził się już, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będzie podlegała tylko część budowlana myjni, bez wyposażenia techniczno-technologicznego. Jego zdaniem budowla stanowi całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. W interpretacji wyjaśniono, że na całość techniczno-użytkową składają się zarówno budowle,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta