Jak zorganizować ewidencję kosztów przy produkcji
RACHUNKOWOŚĆ | Stosowanie wyłącznie układu rodzajowego do rozliczania kosztów działalności wytwórczej utrudnia prawidłowy ich podział na część przypadającą na zapasy i na sprzedane wyroby.
Katarzyna Szaruga
Ewidencja kosztów podstawowej działalności operacyjnej – w zależności od rozwiązań przyjętych w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości – może być prowadzona:
1) tylko według układu rodzajowego, tj. na kontach zespołu „4",
2) tylko według układu funkcjonalnego, tj. na kontach zespołu „5",
3) zarówno według rodzajów kosztów, jak i miejsc ich powstawania, tj. zarówno w zespole „4", jak i „5".
W jednostkach produkcyjnych nie należy stosować wyłącznie układu rodzajowego do rozliczania kosztów produkcji. Utrudnia to bowiem:
- po pierwsze – prawidłowy podział kosztów wytworzenia na część przypadającą na zapasy i na część sprzedanych produktów oraz
- po drugie – wydzielenie kosztów niezaliczanych do kosztów wytworzenia, które stanowią koszty okresu, w którym je poniesiono.
Ważne są wymogi statystyki i podatków
W przypadku stosowania wyłącznie układu funkcjonalnego kosztów należy pamiętać o wyodrębnieniu do każdego konta w zespole „5" kosztów prostych w układzie rodzajowym. Jest to podyktowane koniecznością zamieszczenia w dodatkowych informacjach i objaśnieniach danych o kosztach w układzie rodzajowym. Ponadto należy pamiętać o takim rozbudowaniu ewidencji syntetycznej lub analitycznej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta