Nie dla 20-latka kredyt
Młodzi ludzie nie mają szans na pieniądze z banku na pierwsze M. Kredytobiorcami są rodziny pożyczające na większy lokal.
– W ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie kredytami w wysokości od 200 do 300 tysięcy zł. Wynika ono z wprowadzenia programu „Mieszkanie dla młodych", w którym ustalone są limity cenowe mkw. kupowanego mieszkania – mówi Jacek Kur, doradca finansowy w Expander Advisors. – Kwota kredytu potrzebna na 50-metrowy lokal wynosi w Warszawie około 260 tys. zł. Przy mieszkaniu 60-metrowym potrzebne byłoby i ok. 300 tys. zł
Jacek Kur dodaje, że najczęściej wybierane są mieszkania o metrażu nieprzekraczającym 60 mkw. Dopłata z programu „MdM" – 10 lub 15 proc. w zależności od liczby osób w rodzinie – traktowana jest jako wkład własny.
Nie dla młodych
Z danych Expander Advisors wynika, że klienci zgłaszający się po kredyt w ramach „MdM" mają od 25 do 30 lat.
– Osoby pomiędzy 30. a 35. rokiem życia zazwyczaj wcześniej kupiły już mieszkanie i nie mogą skorzystać z rządowego finansowania. Natomiast osoby młodsze, poniżej 25. roku życia, często nie mają wystarczającej zdolności kredytowej i historii zatrudnienia, by otrzymać kredyt hipoteczny – wyjaśnia Jacek Kur.
Doradca dodaje, że ostatnio zgłasza się też więcej chętnych na kredyt w wieku powyżej 35 lat. Takie osoby starają się głównie o pieniądze na dokończenie budowy domu, gruntowny remont...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta