Firma nie zyska na niedbalstwie
PIT | Strata z tytułu kradzieży towaru może być kosztem uzyskania przychodów. Podatnik musi jednak udowodnić, że do włamania nie przyczyniły się zaniedbania, brak nadzoru lub jego niekoniecznie legalne działania.
Marcin Szymankiewicz
- W nocy z 8 na 9 października 2013 r. z prowadzonego przeze mnie sklepu z ekskluzywną galanterią skórzaną złodzieje ukradli towary (futra, torebki damskie, portfele, paski itp.) o wartości netto 21 300 zł. 9 października 2013 r. zgłosiłem na komendę powiatową policji kradzież z włamaniem. Wszczęto śledztwo w tej sprawie. Niestety, prokuratura rejonowa postanowieniem z 14 stycznia 2014 r. umorzyła postępowanie w tej sprawie. Sklep znajduje się na parterze kamienicy. Drzwi wejściowe do budynku sklepu były zabezpieczone dwoma zamkami. Sprawcy włamali się do budynku, wybijając szyby w oknach od strony zaplecza sklepu. Niestety, w lokalu nie był zamontowany ani alarm, ani monitoring, a w oknach od zaplecza – kraty (okna frontowe – wystawowe wykonane były z szyb pancernych). Co cenniejsze wyroby były przechowywane w zamykanych na kłódki szafach lub gablotach.
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, a z dochodów rozliczam się podatkiem liniowym. Czy poniesioną stratę w środkach obrotowych mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (art. 22...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta