Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma nic za darmo

17 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

CIT/PIT | Zdarza się, że firmy otrzymują nieodpłatne świadczenia, np. poręczenie kredytu. Nie zawsze oznacza to dla nich oszczędności. Problem jest bowiem w tym, że korzyścią uzyskaną w ten sposób trzeba się podzielić z fiskusem.

Przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń są dość specyficznymi przychodami. Powstają bowiem w przypadku zaoszczędzenia wydatków, jakie podatnik musiałby ponieść, gdyby świadczenie na jego rzecz nie było nieodpłatne. Z pojęciem nieodpłatnych świadczeń wiąże się wiele wątpliwości związanych z brakiem legalnej definicji tego pojęcia, a także tym, że swoim zakresem może ono obejmować różnorodne zdarzenia prawne i faktyczne. Ponadto niekiedy problematyczne jest właściwe ustalenie uzyskanej korzyści majątkowej z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustaw o podatkach dochodowych, przychodem jest również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT).

Kosztem innego podmiotu

W ustawach podatkowych brak jest definicji ustawowej zwrotu normatywnego „nieodpłatne świadczenie". Można je natomiast znaleźć w orzecznictwie. Termin „nieodpłatne świadczenie" został zdefiniowany m.in. w uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 18 listopada 2002 r. (FPS 9/02) i zgodnie z nim, w rozumieniu przepisów podatkowych pojęcie to ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym i obejmuje nie tylko świadczenia w sensie cywilistycznym, lecz wszystkie te zdarzenia gospodarcze i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9766

Wydanie: 9766

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament