Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrowersyjny projekt łupkowych przepisów

17 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój | Tomasz Furman
Na każde dwie wydane koncesje przypada średnio jeden łupkowy odwiert
źródło: Rzeczpospolita
Na każde dwie wydane koncesje przypada średnio jeden łupkowy odwiert

Surowce | Uprzywilejowanie pozycji firm poszukujących ropy i gazu, w tym także łupkowego, może spowodować, że na wiele lat zablokujemy sobie szanse na pozyskanie nowych złóż węgla i miedzi.

Zaproponowane przez resort środowiska zmiany w prawie geologicznym i górniczym mogą doprowadzić do zablokowania w Polsce na wiele lat projektów dotyczących wydobycia innych surowców niż ropa i gaz – wynika z informacji, do których dotarła „Rz". Chodzi o eksploatację złóż węgla, rud miedziowo-cynkowych, ołowiowo-cynkowych i innych.

– Wszystko za sprawą wprowadzenia zapisów nadmiernie uprzywilejowujących pozycję firm zajmujących się poszukiwaniami ropy i gazu, w tym ze skał łupkowych. Dzięki posiadanym koncesjom będą mogły uniemożliwić wykonywanie jakichkolwiek prac związanych z innymi surowcami znajdującymi się na tym samym terenie – mówi „Rz" osoba pragnąca zachować anonimowość, która dobrze zna sprawę. Dodaje, że pozycja tych firm ma zostać jeszcze wzmocniona. Tak przynajmniej wynika z najnowszego projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego datowanego na 7 lutego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9766

Wydanie: 9766

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament