Strategia surowcowa pilnie potrzebna
debata | Polska musi na nowo zainteresować się posiadanymi bogactwami naturalnymi i ich optymalnym zagospodarowaniem.
adam roguski
Strategia surowcowa dla naszego kraju jest niezbędna, jednak nie powinna być przygotowywana w pośpiechu. Sukces jej powstania zależy nie tylko od nastawienia polityków i urzędników, ale również od zmiany mentalności społeczeństwa – to główne wnioski debaty ekspertów zaproszonych przez „Rz".
Surowce strategiczne to głównie te energetyczne – gaz, ropa naftowa i węgiel. Polska ma bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego, zapewniające pokrycie większości zapotrzebowania. W przypadku gazu i ropy jesteśmy mocno uzależnieni od importu.
Według naszych rozmówców strategia surowcowa powinna poruszać nie tylko kwestię zabezpieczenia pozyskiwania i dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych, ale także koncentrować się na optymalnym zagospodarowaniu innych bogactw naturalnych, które nasz kraj posiada.
Prace w toku
Polska nie ma strategii surowcowej, jej zręby są dopiero opracowywane.
– A przecież mamy tradycje – podkreślił prof. Marek Nieć, przewodniczący prezydium Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. – Zarówno przed II wojną światową, jak i po niej Polska miała strategie surowcowe i je realizowała – na podstawie różnych przesłanek. Ta przedwojenna była nastawiona na wzmocnienie potencjału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta