Kiedy występuje zmiana stanu produktów
SPRAWOZDAWCZOŚĆ | W części A. rachunku wyników w wersji porównawczej wykazuje się kwotę korygującą przychody. To skutek tego, że firma sprzedała wyroby wytworzone wcześniej lub nie sprzeda tych, które powstały w bieżącym okresie.
Agnieszka Łukasik
Zmiana stanu produktów występuje w jednostkach, które sporządzają rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Wiąże się to z tzw. zamkniętym kręgiem kosztów, w zakres którego wchodzą konto 490 „Rozliczenie kosztów" oraz konta zespołu 5 i 6, a także konto zespołu 7 „Koszt sprzedanych produktów".
Decyzja o stosowaniu przez jednostkę gospodarczą wariantu porównawczego rachunku zysków i strat może mieć swoje uzasadnienie i być celowa w podmiotach:
- charakteryzujących się prostą strukturą organizacyjną, w których nie ma potrzeby kontroli kosztów według miejsc ich powstawania,
- wytwarzających w krótkim cyklu produkcyjnym nieskomplikowane produkty, bez występowania produkcji niezakończonej,
- w których informacje o miejscach powstawania kosztów są gromadzone i ewidencjonowane poza systemem rachunkowości finansowej i wykorzystywane są do funkcji zarządczych wewnątrz przedsiębiorstwa.
Jak działa krąg kosztów
Jak wspomniano na wstępie, zmiana stanu produktów wiąże się bezpośrednio z funkcjonowaniem tzw. zamkniętego kręgu kosztów. Jego funkcjonowanie najlepiej widać w jednostce, która stosuje ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. W jednostce takiej koszty są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta