Gdy zagraniczny serwisant odkupi naprawiany sprzęt
VAT | Wewnątrzwspólnotową dostawą towarów może być przemieszczenie własnych artykułów przez podatnika z Polski do innego państwa UE. Taką klasyfikację wyklucza ich powrót do rodzimego przedsiębiorcy po wykonaniu na nich czynności.
Marcin Szymankiewicz
- Firma ABC wywiozła na początku stycznia 2014 r. towar (urządzenie) do naprawy do Niemiec. Przewozu urządzenia dokonał przewoźnik wynajęty przez firmę ABC. Po naprawie firma ABC planowała przywóz urządzenia z powrotem do Polski. Jednak po naprawieniu urządzenia niemiecki kontrahent złożył propozycję zakupu urządzenia. W połowie lutego 2014 r. firma ABC sprzedała to urządzenie firmie niemieckiej. Zarówno firma ABC, jak i firma niemiecka są podatnikami zarejestrowanymi dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Firma ABC składa deklaracje VAT-7. Czy powinna rozpoznać wewnątrzwspólnotową dostawę towaru z tytułu sprzedaży urządzenia niemieckiej firmie? – pyta czytelnik.
Zasadniczo przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, pod warunkiem że:
- nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
- dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta