Fiskus nie może skupiać się tylko na dokumentach
Ocena związku dokonanych przez podatnika wydatków w postaci wynagrodzeń na umowy-zlecenia z osiągniętymi przychodami nie może mieć charakteru czysto formalnego.
Spór w sprawie dotyczył prawa spółki do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z umowami-zleceniami. Chodziło o 55 umów, które firma podpisała w listopadzie i grudniu 2001 r. z osobami fizycznymi na wykonanie prac przeładunkowych, porządkowych, pomocniczych i remontowych. Fiskus uznał, że wydatki z tytułu zatrudnienia tych osób nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodów ze sprzedaży usług transportowych. Urzędnicy wskazywali, że z umów nie wynikało, gdzie prace te miały być świadczone, na czym polegały oraz jakie wynagrodzenie przysługiwało zleceniobiorcom za wykonanie poszczególnych prac.
Spółka tłumaczyła, że osoby zatrudnione na podstawie umów-zleceń zajmowały się bezpośrednio lub pośrednio przygotowaniem autocystern do transportu mosstanolu i przygotowaniem odpowiednich dokumentów. Ponadto wykonywały prace remontowe i konserwacyjne. Potwierdzeniem zatrudnienia zleceniobiorców i wykonania przez nich określonych prac są przelewy oraz opłacone składki ZUS i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta