Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmiertelny wypadek to podstawa roszczeń rodziny

17 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

UPRAWNIENIA. ZUS powinien wypłacić niezrealizowane świadczenia z tytułu wypadku przy pracy osoby zmarłej członkom jej rodziny. Z wnioskiem w tej sprawie muszą jednak wystąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci uprawnionego.

Zdarza się, że spadkobiercy starający się o wypłatę takich niezrealizowanych świadczeń, otrzymują z ZUS decyzję odmowną. Powodem jest brak wyraźnego uregulowania tego zagadnienia w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322, dalej ustawa wypadkowa).

Nieuregulowana kwestia

Choć powyższa ustawa nie zawiera przepisów w tym zakresie, to – moim zdaniem – istotne znaczenie ma jej art. 58. Przewiduje on, że w zakresie nieuregulowanym stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440).

Inaczej niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9766

Wydanie: 9766

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament