Zanim przedsiębiorca otworzy sklep w nowym obiekcie
PRAWO ADMINISTRACYJNE | Kiedy realizacja inwestycji zbliża się do końca, konieczne jest jeszcze załatwienie ostatnich formalności. Bez tego firma będzie miała kłopoty.
Formalności końcowe załatwia się u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Mają one dwojaki charakter.
Przedsiębiorca musi uzyskać albo pozwolenie na użytkowanie albo zawiadomić o zakończeniu budowy.
Uwaga! Większość inwestycji wymaga otrzymania pozwolenia na użytkwanie, ale są i takie, gdy nie jest ono potrzebne. Na przykład budowa kiosku nie wymaga pozwolenia na budowę, a tym samym pozwolenia na użytkowanie. Prawo budowlane zalicza kiosk do innych obiektów budowlanych, niezwiązanych trwale z gruntem i można go wybudować na podstawie zgłoszenia.
Kiedy zgoda na użytkowanie
Pozwolenie trzeba uzyskać w przypadkach wymienionych w art. 55 prawa budowlanego. Jest ono niezbędne, jeżeli obiekt wymaga pozwolenia na budowę i należy do jednej z następujących kategorii: V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX >patrz ramka.
Pozwolenie trzeba ponadto uzyskać, gdy w trakcie budowy zostały dokonane istotne odstępstwa od projektu budowlanego. Jest ono wymagane także, gdy w trakcie budowy powiatowy inspektor miał zastrzeżenia i nałożył obowiązek jego uzyskania.
Przedsiębiorca może też sam wystąpić o pozwolenie na użytkowanie, gdy chce korzystać z budynku jeszcze niewykończonego, np. chce prowadzić sklep na parterze, a część mieszkalną znajdującą się na pierwszym piętrze zamierza wykończyć trochę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta