Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dofinansowanie nie oznacza obowiązku korekty

17 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Jedynak

CIT. Przepisy wyłączają możliwość zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości środków trwałych, która finalnie została zwrócona podatnikowi. Nie rozstrzygają jednak wyraźnie, od którego momentu zasadę tę należy stosować.

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązującą na gruncie podatków dochodowych, zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych uprawnia do zaliczania w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od tych środków. Zasada ta nie ma jednak charakteru absolutnego. Podlega ograniczeniu m.in. w sytuacji, gdy podatnik otrzyma zwrot wydatków poniesionych na nabycie czy też wytworzenie tych środków. W takim bowiem przypadku nie ma racjonalnego uzasadnienia, aby podatnik mógł pomniejszyć przychód, jeśli wydatki, które poniósł, zostają mu de facto zwrócone. Innymi słowy, w takiej sytuacji podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru ekonomicznego związanego czy to z nabyciem, czy z wytworzeniem środka trwałego.

Gdzie leży problem

Dofinansowanie zakupu czy też wytworzenia środków trwałych może nastąpić m.in. tuż po wydatkowaniu własnych środków na te cele lub nawet w okresie następnych kilku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9766

Wydanie: 9766

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament