Czy konfuzja uwalnia od konieczności korekty kosztów
W przypadku połączenia w rękach tej samej osoby prawa i sprzężonego z nim obowiązku nie mamy do czynienia z jakąkolwiek formą uregulowania wierzytelności. Zobowiązanie wygasa, gdyż nikt nie może żądać od siebie spełnienia świadczenia, a także go egzekwować.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 21 stycznia 2014 r. (I SA/Wr 1698/13).
Spółka oraz spółka A są podmiotami powiązanymi należącymi do grupy kapitałowej. Spółka posiada 100 proc. udziałów w A. Rozważana jest jednak likwidacja A. Na moment rozpoczęcia procesu likwidacji, A będzie wierzycielem spółki z tytułu udzielonej oprocentowanej pożyczki, z kolei spółka będzie podmiotem zobowiązanym z tytułu tej samej umowy pożyczki. W związku z tym, że spółka jest jedynym udziałowcem A, cały majątek likwidacyjny zostanie przekazany spółce, w tym również wierzytelność pożyczkowa A. Spółka wniosła o potwierdzenie, że za „uregulowanie zobowiązania w terminie" w kontekście art. 15b ustawy CIT, oprócz zapłaty, powinno być uważane również wygaśnięcie zobowiązania w konsekwencji konfuzji.
Zdaniem spółki za uregulowanie zobowiązania w rozumieniu art. 15b ustawy o CIT powinno być uważane wygaśnięcie zobowiązania w każdej dopuszczalnej na gruncie prawa cywilnego formie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta