Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć lat to za mało, aby przedawniła się strata podatkowa

17 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Anna Główka

Z WOKANDY | Organ może wydać decyzję określającą ujemny wynik finansowy tak długo, jak długo możliwa jest weryfikacja deklaracji za ten rok podatkowy, w którym przedsiębiorca odliczył go od dochodu.

W wyroku z 3 września 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 2208/12) orzekł, że strata podatkowa nie ulega przedawnieniu po pięciu latach. Wyrok ten wpisuje się w utrwaloną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych w tym zakresie. Podobne stanowisko prezentuje fiskus.

O co chodziło w sprawie

W 2003 r. podatnik prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej, w której posiadał 50 proc. udziałów. W zeznaniu podatkowym za rok 2003 podatnik wykazał stratę. W 2011 r. naczelnik urzędu skarbowego uznał, że wykazana przez podatnika strata z 2003 r. powinna być mniejsza z uwagi na zawyżenie przez podatnika kosztów amortyzacji środków trwałych oraz uwzględnienie wydatków, które nie zostały udokumentowane. Organ powołał się na art. 24 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), zgodnie z którym organ podatkowy, w drodze decyzji, określa wysokość straty poniesionej przez podatnika, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ ten stwierdzi, że podatnik nie złożył deklaracji, nie wykazał w deklaracji straty lub wysokość poniesionej straty różni się od wysokości wykazanej w deklaracji, a poniesienie straty zgodnie z przepisami prawa podatkowego uprawnia do skorzystania z ulg podatkowych.

Podatnik złożył odwołanie. Jego zdaniem decyzja organu została wydana po upływie terminu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9766

Wydanie: 9766

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament