Koniec bieżących interesów
PRAWO HANDLOWE | Likwidator nie jest organem spółki, ale jej ustawowym przedstawicielem, który ma prawo prowadzenia jej spraw w zakresie związanym z jej likwidacją jako podmiotu gospodarczego.
Zgodnie z art. 274 § 1 kodeksu spółek handlowych otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania (przewidzianej prawem). Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji". Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej.
Obowiązek wobec sądu
Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego danych dotyczących likwidacji.
Zgłoszenie takie obejmuje:
- otwarcie likwidacji,
- nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy,
- sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkich zmian w tym zakresie (również w sytuacji, gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki).
Podpisy w załączniku
Załącznikiem do zgłoszenia są wzory podpisów likwidatorów, złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie.
Przy czym wpis likwidatorów ustanowionych przez sąd i wykreślenie likwidatorów przez sąd odwołanych następuje z urzędu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta