Mityczne podstawy podważania kredytów we frankach
Część kredytobiorców wykazała się roztropnością i nie chciała ponosić rozłożonego na wiele lat ryzyka walutowego. Dlaczego ci, którzy się na to zdecydowali, mieliby być inaczej traktowani – zastanawia się prawnik.
Czy faktycznie „nic nie stoi na przeszkodzie", aby ustawowo wzmacniać ochronę osób zadłużonych w walutach obcych?
W ostatnich dniach znowu zrobiło się głośno o tzw. kredytach we frankach. Niektórzy autorzy pokusili się wręcz o autorytatywne potwierdzenie, że istnieją podstawy ich podważania. Niektórzy zaś twierdzą, że ich przewalutowanie po kursie niższym niż rynkowy nie będzie miało negatywnych skutków dla banków. Przy okazji dyskusji na ten temat pojawia się jednak sporo mitów oraz niedomówień, na które warto zwrócić uwagę, zanim wysunie się zbyt pochopne wnioski.
Jak wiadomo, sytuacja dłużników, o których jest mowa, jest bardzo różna (są tacy, którzy wskutek zdarzeń losowych są zmuszeni pozbyć się nieruchomości i spłacić przed terminem kredyt ze stratą, są tacy, którzy nie planują sprzedaży nieruchomości i kontynuują spłatę kredytu, ciesząc się z niskich stóp procentowych). Istnieje także możliwość wystąpienia konkretnych, indywidualnych przypadków, kiedy w bankach udzielających kredytów doszło do jakichś nieprawidłowości lub zaniedbań, w tym takich, które mogą spowodować u klientów powstanie określonych roszczeń. Brak jednak podstaw do formułowania ogólnych wniosków dotyczących wszystkich takich przypadków jednocześnie.
Można, byleby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta